Okolice i turystyka

Orava w każdej części roku oferuje wiele atrakcji dla wszystkich. Atrakcje przewidziane są zarówno dla aktywnego turysty, lub dla osób lubiących relax na basenie i odpoczynek od codziennych obowiązków. Czy w lecie, czy w zimie, każdy znajdzie coś dla siebie.

Zachodnie Tatry słyną z dużej ilości turystów. Najpiękniejsze góry znajdują się blisko wioski Habovka, gdzie znajduje się nasz domek. Z pewnością każdy turysta z chęcią odwiedzi znane i piękne szczyty Tatr. Dla mniej aktywnych proponujemy spacery zapewniające widoki, które zapierają dech w piersiach.

post1

Kolejną możliwością wycieczki jest Orawsky zamek. Uważany za jeden z piękniejszych zamków na Słowacji, góruje nad miejscowością o nazwie Orawskie Podzamcze. Wznosi się na skale, 112 metrów nad lustrem rzeki Orawy. Położony jest niedaleko granicy Polski (od Korbielowaok. 45 km a od Przełęczy Glinne ok. 40 km).

post1

Orawska Kolej Leśna kolej wąskotorowa o szerokości 760 mm w północno­wschodniej Słowacji w miejscowości Oravská Lesná. Jest to fragment orawskiej części dawnej Kysucko­Orawskiej Kolei Leśnej.

post1

Ruina żelaznej huty z 1836 roku. W1786 zaczął funkcjonować browar, oprócz niego działał również młyn oraz 2 tartaki, należące do właścicieli ziemskich. Miejscowe tradycje górnicze i hutnicze sięgają końca XVII wieku, a w 1836 pojawiła się w Podbielu huta z wielkim piecem (ludowo zwana hamor lub Františkova huta) do wytapiania żelaza; rudę dostarczały pobliskie kopalnie, ale wytapiane tutaj żelazo było słabej jakości. Huta od początku miała problem finansowe i po zniesieniu poddaństwa ostatecznie zamknięto ją w 1863.

post1

Wycieczka statkiem? To tylko na Slanický ostrov – niewielka wyspa na Jeziorze Orawskim na Słowacji. Wyspa powstała w 1954 r. po zalaniu wodą zbiornika zaporowego na Orawie. Stanowi ona szczyt wzniesienia, należącego wcześniej do wsi Słanica (słow.Slanica), zalanej wodami jeziora. Wznosi się na niej kościół pw. Podwyższenia Świętego Krzyża, zbudowany w latach 1766–1769, pierwotnie jako niewielka, barokowa kaplica. W 1843 r. kaplica została rozbudowana naklasycystyczny kościół z dwiema wieżami od frontu i dobudowaną kaplicą.

post1

Cisza, góry, woda i charakterystyczne typy budowli ludowej architektury regionu. Takie jest właśnie Muzeum wsi Orawskiej. Muzeum i skansen usytuowane na Polanie Brestowej, około 3 km na wschód od Zuberca, przy drodze do Zwierówki, u wylotu Doliny Zuberskiej. W skansenie, którego kamień węgielny położono w 1967 roku, usytuowano od tego czasu kilkadziesiąt obiektów architektonicznych, w tym zrębowe chaty ludowe, budynki sakralne, ziemiańskie dworki oraz zabudowania gospodarcze. Muzeum zajmuje obszar 20 ha.

post1

Obłazy Kwaczańskie - Obłazy, dla odróżnienia od innych nazywane Kwaczańskim Obłazami (słow. Oblazy) – niewielkie osiedle na Słowacji położone na wysokości około 730 m n.p.m., w miejscu, w którym potoki Borovianka i Roztocki Potokuchodzą do Hucianki, tworząc Kwaczankę. Na słowackich mapach zaznaczane jest również jako vodné mlyny. Miejsce to, znajdujące się w górnym końcu Doliny Kwaczańskiej, jest zarazem skrzyżowaniem dróg i szlaków turystycznych. Krzyżuje się tutaj droga z miejscowości Huty przez Dolinę Kwaczańską do Kwaczan z drogą z Wielkiego Borowego do Obłazów. Są to drogi szutrowe i zamknięte dla ruchu pojazdów samochodowych

post1

Dolina Kwaczańska (słow. Kvačianska dolina) – krótka, głęboka dolina w Centralnych Karpatach Zachodnich na Słowacji, stanowiąca granicę między Górami Choczańskimi (na zachodzie) a Tatrami Zachodnimi (na wschodzie). Doliną spływa potok Kwaczanka. Prosiecka dolina to najładniejsza dolina na Słowacji. Warto ją zobaczyć. Większość turystów na tę wycieczkę rezerwuje sobie cały dzień. Teren trochę trudniejszy niż w Kwaczańskiej dolinie.

post1

Vlkolínec - wieś położona na słowackim Liptowie, administracyjnie wchodzi w skład miasta Ružomberok, w kraju żylińskim.We wsi zachowało się typowe dla górskich obszarów Słowacji budownictwo wiejskie. Grupa 45 zabudowań tworzy żywy skansen słowackiej architektury ludowej. W 1993 wieś została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

post1

Mária Medvecká – słowacka artystka malarka, przedstawicielka realistycznego impresjonizmu.Pochodziła ze starej rodziny drobnej szlachty zagrodowej, związanej od wieków z Orawą, których gniazdem rodzinnym był dwór we wsi Medvedzie. Po zakończeniu II wojny światowej podjęła studia artystyczne w Wiedniu oraz w Pradze, u profesora Jána Želibského.Zbiór ok. 260 prac artystki jest eksponowany w galerii jej imienia, utworzonej w 1979 r. w klasycystycznym dworze w Twardoszynie Medvedzim. Jej płótna można obejrzeć również w Galerii Orawskiej w Dolnym Kubinie.

post1

Miłośników koni, gór i przyrody zapraszamy do odwiedzin Rancza u Ediego w Namestowie. Jazda konna dla początkujących oraz zaawansowanych jeźdźców.

post1

Jazda czołgiem? W Podbielu można spełnić swój sen! Przejażdżka czołgiem, na trasie o długości 3 km na super terenie w orawskiej przyrodzie.

post1

Spływ tratwą po rzece Orawie na pewno przyciąga turystów na Orawę. Podczas spływu można zobaczyć przepiękne widoki. Spływ na trasie 5 km od Górnej Legoty aż po Orawski Zamek. Spływ na tratwie można zacząć i w Niżnej nad Orawą. Spływ trwa około 2 godzin. Jedna tratwa mieści max 12 osób.

post1

Thermal Oravice­ - nowoczesny thermalpark THERMAL ORAVICE zlokalizowany jest u podnóża Tatr Zachodnich, 35 km od Zakopanego. Z głębokości 1611 m wypływa naturalna woda termalna o temperaturze 58 oC wykorzystywana do napełniania basenów o łącznej powierzchni aż 1545 m2. Jest ona wysoko zmineralizowana, sodowo­wapienno-magnezowo­siarkowa z dużą zawartością żelaza. Baseny zawierają wiele różnych atrakcji – sztuczne fale wodne, jacuzzi, gejzer, strumienie masujące, grzyb wodny , a także natryski.

post1

Tatralandia kompleks położony jest wśród pięknych gór, na północnym brzegu sztucznego jeziora Liptowska Mara, z widokiem na Zachodnie Tatry. Sercem Aquaparku Tatralandia jest źródło wody termalnej, wypływającej z głębokości ponad 2500m, o temperaturze 60,7°C. Lecznicza woda termalna wypełniająca baseny jest wyjątkowa, jej częścią składową są wody morza z okresu paleolitu, które znajdowało się na terenie Liptowskiej Kotliny już przed 40 milionami lat. Woda mineralna w Tatralandii działa leczniczo na układ ruchowy i oddechowy.

Termal Park Beseniova Zaledwie 50 km od polskiej granicy, w malowniczym regionie Liptov znajdziecie niepowtarzalny i pełen atrakcji kompleks relaksacyjno ­ rozrywkowy, oferujący adrenalinowe atrakcje, relaksujące zabiegi i zakwaterowanie, który spełni wszystkie Państwa wymagania w przystępnej cenie. Szeroki wachlarz oferowanych usług zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów.

Aqua Park Dolny Kubin Nowoczesny aquapark AquaRelax znajdujący się w mieście Dolný Kubín to wyjątkowy obiekt ze względu na zastosowanie unikatowego piramidowego rozwiązania architektonicznego. Aquapark AquaRelax odznacza się kryształowo czystą wodą i nierdzewnymi basenami. Na terenie aquaparku znajduje się basen pływacki, wodny świat z atrakcjami wodnymi, świat saun, a także restauracje. W aquaparku znajduje się nowoczesne centrum relaksacyjno-rehabilitacyjneoraz centrum fitness. Zaledwie 5 km dzieli aquapark od znanego ośrodka narciarskiego SKI PARK Kubínska hoľa.

I inne

Gości z pewnością zainteresuje również etnigraficzne muzeum w Podbielu, Oravskie Muzeum w Dolnym Kubinie, Drewniany kościółek w Lestinach.

WSTĘPNA REZERWACJA

Przydatne informacje

Kontakty
Cennik
Warunki zakwaterowania